Ładowanie
strony...
Documaster Event Cloud
Centrum Certyfikacji Jakości
Oponeo.pl
Polski Komitet Normalizacyjny
Berendsen Textile Service Sp. z o.o.
Bitdefender 2
Centrum Metrologii im. Zdzisława Rauszera
Kaspersky Endpoint Security Cloud
ilość produktów: suma zamówienia: koszty dostawy:

Qung-Fu Wanda

Stanisław Drozd 0 komentarzy QR - Quality Relations

Wanda, świeżo upieczony pełnomocnik ds. zintegrowanego systemu zarządzania, właśnie się przygotowuje do pierwszego auditu nadzoru. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że namówiła kierownictwo do sfinansowania lekcji tai-chi dla całego zespołu auditorów. Postanowiłem na temat tego innowacyjnego pomysłu napisać artykuł do bizbooka (firmowej elektronicznej gazetki), więc teraz mam za swoje!

Stoję oto, razem ze wszystkimi, na korporacyjnym trawniku podczas ćwiczenia zhan zhuang, podziwiając zachód słońca oraz wschód legendy tai-chi, czyli naszego mistrza. Mistrz wygląda równie intrygująco jak fonetyczny zapis jego imienia - mniej więcej jak skrzyżowanie późnego Charlesa Bronsona z równie późnym Nikiforem - i mimo powagi swojej misji, "ze względu na oczywistą barierę językowo-kulturową", jak wytłumaczyła mi oględnie Wandzia, nie zdradza najmniejszego zainteresowania tematyką zintegrowanych systemów zarządzania. Mistrz zdradza natomiast zainteresowanie zintegrowanymi systemami odżywania, co można by nawet uznać za pozytywny objaw, gdyby nie stos rachunków, jaki leży na biurku Wandzi po zaledwie trzech dniach trawnikowej medytacji. - Powiem ci, że ma apetyt... - stwierdziła z uznaniem Wandzia, wkładając sobie do ust ćwiartkę arbuza. - Ale o tym nie pisz - pośpiesznie zaznaczyła, plując pestkami na mojego laptopa. - Napisz może coś o zbliżeniu kultur, trudnym zbliżeniu kultur na płaszczyźnie jakości... O satysfakcji klienta wewnętrznego wynikającej z tego zbliżenia też koniecznie napisz! - No, ale, Wandziu, gdzie ty tę płaszczyznę widzisz? Bo mistrz chyba funkcjonuje na innej płaszczyźnie? - wykazałem się ostrożną dociekliwością. - Ja już mu pokażę moją płaszczyznę! - zapewniła mnie Wandzia złowieszczo. - Audit musi wypaść olimpijsko! Te jego wygibasy to ma być... ma być... kroplówka efektywności... Tego też nie pisz! Postanowiłem nie pisać, dochodząc do wniosku, że kroplówki zazwyczaj okazom zdrowia się nie aplikuje...

Oczekując na I wojnę polsko-chińską, dnia następnego bacznie obserwowałem rozwój wydarzeń, ale na wszelki wypadek odbyłem mediacyjno-reporterską rozmowę z Wandzią, kilkoma pracownikami, ponownie z Wandzią, kierownictwem, Wandzią i ostatecznie z samym mistrzem. O ile zapewnienie kierownictwa "Córcia wie, co robi!" podziałało na mnie, ku mojemu zaskoczeniu,uspokajająco, to odpowiedź mistrza na moje bystre pytanie o wpływ tai-chi na ISO wprawiła mnie w stan nieokreślonego dyskomfortu. Nadal w uszach dźwięczy mi demoniczny chichot mistrza, który odgania mnie zamaszyście rękami i wrzeszczy "Isio, isio"...Bariery językowe!

Piątego dnia bariery językowe oraz deptanie trawnika zaczęły wywoływać u wszystkich, a szczególnie u Wandzi, oznaki emocjonalnego osłabienia. Jedenaście kartonów pizzy zamówionych hojnie przez mistrza na koszt firmy dnia szóstego, nie wpłynęły na Wandzię, czego zapewne oczekiwał mistrz, uspokajająco. Siódmego dnia mistrz zniknął. Przez pierwsze pół godziny, pozostając w kontemplacyjnym szoku, udawało się Wandzi, całkiem sprawnie mistrza zastąpić, następnie udzieliła mi krótkiego wywiadu na temat trudnej roli kobiety w budowaniu jakości, przeprowadziła audit doraźny w dziale HR i ostatecznie zadzwoniła do mnie z informacją, że "kung-fu ma znacznie więcej zalet niż jakieś tam tai-chi".

Mistrz odnalazł się pół roku później. Można było przeczytać o nim w prasie, a nawet posłuchać jego barwnego życiorysu w radiu - biegle mówił po polsku, nie był żadnym Chińczykiem i potrafił leczyć. Jego ręce miały, a w sumie miały mieć, cudowne właściwości, co potwierdził rzecznik prasowy policji oraz kilkunastu malkontentów, na których akurat ręce mistrza nie podziałały. Faktem jest, że te same ręce wyleczyły Wandzię z zaufania do niekwalifikowanych dostawców, ale audit nadzoru, mimo kilku lekcji kung-fu udzielonych Wandzi, nie wypadł najlepiej...

6 kwiecień 2012
Polski Komitet Normalizacyjny

Tagi

Metrologia, NMI, GUM, Rauszer, PTB, NIST

Autor: Stanisław Drozd

Komentarze

0
Aby dodawać komentarze musisz .
Brak komentarzy

Kalendarz

marzec 2018
 • Marzec
 • Kwiecień
 • Maj
 • Czerwiec
 • Lipiec
 • Sierpień
 • Wrzesień
 • Październik
 • Listopad
 • Grudzień
 • Styczeń
 • Luty
0
Patronat Zaproszenie
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Rysunki

Odpowiedzialność społeczna
Definicje jakości
Niż demograficzny
Działania korygująceZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Anonimowi AuditorzyZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
I.S.O.Zarządzanie Jakością 1/2014 (35)
EKGZarządzanie Jakością 2/2012 (28)
ISO 22000Zarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Johnny AuditZarządzanie Jakością 2-3/2015 (40-41)
Metrologia czasuZarządzanie Jakością 1/2013 (31)
Muzeum metrologiiZarządzanie Jakością 2/2014 (36)
Ocena ryzykaZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
NiezgodnościZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Pełnomocnik ds. JakościZarządzanie Jakością 1/2012 (27)
QualitymanZarządzanie Jakością 3-4/2012 (29-30)
RekrutacjaZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Sprężyny z ISOZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
System zintegrowanyZarządzanie Jakością 2/2013 (32)
Wyspa jakościZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Black BeltZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Inherentne właściwościZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Bezpieczeństwo informacjiZarządzanie Jakością 1/2016 (43)

Reklamy

Roleski
Rodzinna firma ze 100% polskim kapitałem, jej strategia jest nierozerwalnie związana z dbałością o jakość i bezpieczeństwo produktów.
Polski Komitet Normalizacyjny
Wybrane korzyści płynących ze stosowania norm: normy gwarantują bezpieczeństwo, normy oferują praktyczną wiedzę, normy ułatwiają dostęp do rynku.
Bitdefender 1
Wybierz program Bitdefender 2018 i zyskaj najlepszą ochronę przed wszystkimi cyber-zagrożeniami. Jest z nami pond 500 milionów użytkowników.
S-Net (internet)
S-NET to dostawca nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla klientów biznesowych, doceniających kompleksowe usługi najwyższej jakości.
BPIC
Brytyjsko-Polski Instytut Certyfikacji - akredytowana jednostka certyfikacyjna, przedstawiciel francuskiej firmy AFNOR i organizacja godna zaufania.
S-Net (kompleksowość)
S-NET to dostawca nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla klientów biznesowych, doceniających kompleksowe usługi najwyższej jakości.
Berendsen Textile Service Sp. z o.o.
Berendsen Textile Service jest europejskim liderem z ponad 150-letnią tradycją. W Polsce działamy od 1996 r. Zaufało nam ponad 12 000 klientów.
Documaster Event Cloud II
Documaster Event Cloud to mobilna konferencja oraz innowacyjne podejście do relacji z klientami. Drukuj, skanuj, przesyłaj mobilnie!
Oponeo
Oferujemy bogaty wybór opon letnich, zimowych oraz całorocznych. U nas znajdziesz opony na każdy sezon do niemal każdego typu pojazdu.
Ten serwis używa plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na używanie plików cookies i akceptację  Polityki prywatności.
2018 © Polski Instytut Jakości. All Rights Reserved