Ładowanie
strony...
Centrum Metrologii im. Zdzisława Rauszera
Kaspersky Endpoint Security Cloud
Documaster Event Cloud
Bitdefender 2
Polski Komitet Normalizacyjny
Oponeo.pl
Centrum Certyfikacji Jakości
Berendsen Textile Service Sp. z o.o.
ilość produktów: suma zamówienia: koszty dostawy:

Planet Obsolescence

Stanisław Drozd 0 komentarzy QR - Quality Relations

Dawno, dawno temu żyła sobie niezwykle oświecona żarówka. Żyć miała tysiące godzin, ale zły czarownik Phoebus rzucił na nią klątwę i skrócił jej radosny żywot do godzin 1000. Wielu mędrców i uczonych czarowników próbowało ową klątwę przez lata odwrócić, lecz siła zaklęcia była tak potężna, iż po dzień dzisiejszy kolejne pokolenia żarówek spowija mrok przeznaczenia. Bajeczka kiepska, ale historia jak najbardziej prawdziwa!

Planowane postarzanie produktów ma zapewne długie tradycje, ale realizacja tej koncepcji na masową skalę rozpoczęła się w Genewie 23 grudnia 1924 r., gdy grupa producentów żarówek (m.in. GE, Osram, Philips) postanowiła utworzyć firmę Phoebus S.A. W tamtym okresie żywotność przeciętnej żarówki wynosiła około 2500 godzin, nie licząc żarówek produkowanych przez Shelby Electric - ostatnia żarówka tej firmy nazwana Centennial Light świeci prawie nieprzerwanie od roku 1901 roku. Celem kartelu Phoebusa było nie tylko wprowadzenie rozwiązań obniżających żywotność produktu do 1000 godzin, ale przekonanie konsumentów, że żarówka nigdy nie była dobrem trwałego użytku. Odpowiedź na pytanie, czy plan się powiódł, znamy niemal wszyscy, a w sumie było to już oczywiste w latach 40. W tym samym okresie DuPont ograniczył badania nad udoskonaleniem nylonu, gdyż trwały i praktycznie niezniszczalny produkt, np. niezaciągające się rajstopy, oznaczał malejący popyt, malejące zyski i mozolny rozwój firmy.

W połowie XX wieku planned obsolescence planowo wkraczało nie tylko do świadomości powojennych konsumentów, ale wkraczało też na salony, gdyż nawet takie koncerny jak General Motors ideę dynamic obsolescence (wizualnego odnawiania technologii) zaczęły przekształcać w celowe postarzanie technologii wybranych modeli samochodów. Aby zrozumieć przyczyny sukcesu tej idei, musimy cofnąć się do roku 1932, w którym ukazała się publikacja Bernarda Londona zatytułowana Ending the depression through planned obsolescence. Jego pomysł nie tylko polegał na instytucjonalnym postarzaniu produktów, aby przeciwdziałać skutkom globalnego kryzysu, ale też na wprowadzeniu czegoś, co dzisiaj wydaje nam się oczywiste, a co obecnie planuje ograniczyć Unia Europejska: terminów przydatności do spożycia. Propozycja Londona nie spotkała się co prawda z powszechnym zainteresowaniem, ale wywarła ogromny wpływ na ikonę wzornictwa przemysłowego - Brooksa Stevensa, który spopularyzował ten termin i uczynił z niego kamień węgielny społeczeństwa konsumenckiego. A może społeczeństwa konsumpcyjnego?

Spór pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami planowego postarzania trwa, a do orędowników pomysłów Londona dołączył nawet guru marketingu Philip Kotler, twierdząc, że idea ta naturalnie sprzyja poprawie jakości produktów, natomiast cykl życia produktu jest ostatecznie definiowany przez konsumenta. Po drugiej stronie barykady można było już w latach 60. znaleźć Vance`a Packarda, który w swojej książce o wymownym tytule Marnotrawcy dowodził destrukcyjnego wpływu planowego postarzania na środowisko naturalne, gospodarkę, a nawet na psychikę konsumentów. Oczywiście to tylko publicystyczne batalie, ale jak jest z naszą psychiką, możemy sprawdzić chociażby w najbliższy Black Friday lub też zastanowić się, jak często zmieniamy smartfony, ubrania czy nawet kosmetyki. Jak często kupujemy rzeczy, których naprawdę potrzebujemy, i jaki debet mamy na karcie? Jak bardzo planned obsolescence wpływa na definicję "jakości" i "satysfakcji klienta", pozostawiam rozważaniom czytelników, a w sumie wszystkich mieszkańców Planet Obsolescence.

28 grudzień 2015
Polski Komitet Normalizacyjny

Tagi

Planned obsolescence, planowane postarzanie

Publikacje powiązane

Zarządzanie Jakością 1/2016 (43)

Autor: Stanisław Drozd

Komentarze

0
Aby dodawać komentarze musisz .
Brak komentarzy

Kalendarz

marzec 2018
 • Marzec
 • Kwiecień
 • Maj
 • Czerwiec
 • Lipiec
 • Sierpień
 • Wrzesień
 • Październik
 • Listopad
 • Grudzień
 • Styczeń
 • Luty
0
Patronat Zaproszenie
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Rysunki

Odpowiedzialność społeczna
Definicje jakości
Niż demograficzny
Działania korygująceZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Anonimowi AuditorzyZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
I.S.O.Zarządzanie Jakością 1/2014 (35)
EKGZarządzanie Jakością 2/2012 (28)
ISO 22000Zarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Johnny AuditZarządzanie Jakością 2-3/2015 (40-41)
Metrologia czasuZarządzanie Jakością 1/2013 (31)
Muzeum metrologiiZarządzanie Jakością 2/2014 (36)
Ocena ryzykaZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
NiezgodnościZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Pełnomocnik ds. JakościZarządzanie Jakością 1/2012 (27)
QualitymanZarządzanie Jakością 3-4/2012 (29-30)
RekrutacjaZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Sprężyny z ISOZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
System zintegrowanyZarządzanie Jakością 2/2013 (32)
Wyspa jakościZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Black BeltZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Inherentne właściwościZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Bezpieczeństwo informacjiZarządzanie Jakością 1/2016 (43)

Reklamy

S-Net (kompleksowość)
S-NET to dostawca nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla klientów biznesowych, doceniających kompleksowe usługi najwyższej jakości.
S-Net (internet)
S-NET to dostawca nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla klientów biznesowych, doceniających kompleksowe usługi najwyższej jakości.
Berendsen Textile Service Sp. z o.o.
Berendsen Textile Service jest europejskim liderem z ponad 150-letnią tradycją. W Polsce działamy od 1996 r. Zaufało nam ponad 12 000 klientów.
Oponeo
Oferujemy bogaty wybór opon letnich, zimowych oraz całorocznych. U nas znajdziesz opony na każdy sezon do niemal każdego typu pojazdu.
Polski Komitet Normalizacyjny
Wybrane korzyści płynących ze stosowania norm: normy gwarantują bezpieczeństwo, normy oferują praktyczną wiedzę, normy ułatwiają dostęp do rynku.
Bitdefender 1
Wybierz program Bitdefender 2018 i zyskaj najlepszą ochronę przed wszystkimi cyber-zagrożeniami. Jest z nami pond 500 milionów użytkowników.
BPIC
Brytyjsko-Polski Instytut Certyfikacji - akredytowana jednostka certyfikacyjna, przedstawiciel francuskiej firmy AFNOR i organizacja godna zaufania.
Roleski
Rodzinna firma ze 100% polskim kapitałem, jej strategia jest nierozerwalnie związana z dbałością o jakość i bezpieczeństwo produktów.
Documaster Event Cloud II
Documaster Event Cloud to mobilna konferencja oraz innowacyjne podejście do relacji z klientami. Drukuj, skanuj, przesyłaj mobilnie!
Ten serwis używa plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na używanie plików cookies i akceptację  Polityki prywatności.
2018 © Polski Instytut Jakości. All Rights Reserved