Ładowanie
strony...
Oponeo.pl
Kaspersky Endpoint Security Cloud
Bitdefender 2
Centrum Metrologii im. Zdzisława Rauszera
Berendsen Textile Service Sp. z o.o.
Centrum Certyfikacji Jakości
Documaster Event Cloud
Polski Komitet Normalizacyjny
ilość produktów: suma zamówienia: koszty dostawy:

Jakość a sprawa polska

Stanisław Drozd 0 komentarzy QR - Quality Relations

Kilka dni temu Stacey poprosiła mnie o aktywne wsparcie społecznej kampanii w globalnej walce z food pornem. W trakcie opracowywania strategii dotyczącej Europy Centralnej i Wschodniej, za którą miałem osobiście odpowiadać, a która swym rozmachem mogłaby przyćmić publikacje WikiLeaks, lądowanie człowieka na Księżycu, a nawet reformatorskie osiągnięcia naszego rządu, nieuchronnie powrócił znajomy temat. Tym razem jednak, trawiąc cierpki argument o liczbie noblistów w USA i w Polsce, nieopatrznie zadeklarowałem, iż swoją linię obrony polskiego systemu edukacji poprę naukowymi dowodami, by nie powiedzieć - faktami.

Poszukiwanie faktów rozpocząłem od przeglądania archiwów internetu. Nie zaglądajcie tam! Początkowo trafiłem na dość optymistyczny artykuł "Mydło i ciepła woda obowiązkowe w szkołach w 2011 roku!". Wątek poboczny - stwierdziłem po dość krótkiej, aczkolwiek dogłębnej analizie. - Poza tym nie dotyczy szkolnictwa wyższego, a w tym jesteśmy potęgą, kopalnią wiedzy nawet... Lekkomyślnie wpisałem w wyszukiwarce coś o kopalniach i wiedzy, albo też odwrotnie, z tego stresu, jaki mnie ogarnął po przeczytaniu już samego nagłówka, dokładnie nie pamiętam... "W szkołach więcej wypadków niż w kopalniach". "W sztolniach" - pomyślałem, zapewne chodziło o sztolnie... Literówka! - wymamrotałem i z uporem maniaka brnąłem dalej: "Z danych zgromadzonych przez MEN (...) wynika, że uczniowie w szkołach są bardziej narażeni na wypadki niż na przykład górnicy podczas pracy w kopalniach. (...) CIOP wyliczył, że na 1000 uczniów przypada średnio 21 wypadków w ciągu roku. Dla porównania (...) w górnictwie, które jest uznawane za jeden z najniebezpieczniejszych zawodów, na 1000 osób przypada rocznie 17 wypadków". Druk zrobił się jakiś taki nieczytelny. - No, trzeba mieć gogle, żeby to przeczytać - stwierdziłem ironicznie i postanowiłem dotrzeć do źródła tej dezinformacji. Na stronie CIOP źródła nie znalazłem, znalazłem natomiast dane jeszcze wcześniejsze: "(...) w roku szkolnym 2003/2004 tylko w szkole wypadkom uległo aż 149 494 uczniów, z czego 88 - wypadkom śmiertelnym, a ponad 1200 - ciężkim". Gdyby nie przygnębiająca powaga tych danych, poprzednie informacje, w porównaniu z latami 2003/2004, uznałbym za optymistyczne. Z niemego zamyślenia wyrwał mnie krzyk kolejnego nagłówka: "Szkoły bez nadzoru kuratoriów. Kto kontroluje jakość nauczania?". Niech sobie krzyczy, pomyślałem, ja wiem swoje! Polska potęgą edukacyjną jest i basta! Wertowałem kolejne niepoważne tytuły i obrazoburcze fragmenty: "Pracodawcy są zgodni - polscy absolwenci są najgorszymi pracownikami, a zamiast konkretnych umiejętności mają w głowach pełno niezrozumiałych formułek". "Naucz mnie współdziałać z innymi, brać współodpowiedzialność za rezultat. Polska szkoła tego nie robi". "Polska szkoła tkwi w brudzie"... - Nie wiem, w czym tkwi polska szkoła - westchnąłem - ale na pewno nie w brudzie! Postanowiłem wnikliwie zapoznać się z treścią ostatniego artykułu. Niepotrzebnie! Wystarczyło podsumowanie GIS: brak kanalizacji - 961 szkół, brak ciepłej bieżącej wody - 704 szkoły, brak mydła w dozownikach, suszarki lub ręczników papierowych - 234 szkoły, brak papieru toaletowego - 82 szkoły, szkoły z ustępami zewnętrznymi - 16, placówki nieprzystosowane do nauki - 290... Dobrze, że przynajmniej wszystkie mają orliki - skonstatowałem.

Przez resztę wieczoru próbowałem określić podstawowe założenia mojej polemiki; z żalem odrzuciłem wnioski na temat możliwości nauki w kopalniach, gdzie jest bezpieczniej, oraz rezygnacji z sal gimnastycznych w zamian za możliwość biegania do zewnętrznych ustępów, by po kilku godzinach stwierdzić, że nadal nie miałem ani jednego argumentu użytecznego w mojej batalii ze Stacey i jej 323 noblistami. Jak to możliwe, że do dzisiaj nie mamy ani jednego naukowego Nobla? Definicja narodowości Komitetu Noblowskiego pozostawia nas z czterema Noblami, w tym trzema literackimi i jednym pokojowym, a biorąc pod uwagę wkład Wałęsy w rozwój języka polskiego - z czterema literackimi. Taki Tadżykistan nie ma ani jednego Nobla - próbowałem się pocieszać, ale chyba kiepsko mi szło, bo sięgnąłem na półkę po "Sztukę wojny" Sun Tzu. "Jeśli twoje oddziały nie są równe sile wroga, musisz grać na zwłokę. Czekaj na lepszą okazję, uwierz w zwycięstwo i zaatakuj z brawurą" - przeczytałem pierwsze słowa po otwarciu książeczki. W poszukiwaniu brawury powędrowałem wprost do jaskini lwa: "Top 100 World Universities by Reputation". Wstrzymałem oddech i spojrzałem na listę: USA 44 uczelnie, Polska 0 uczelni. Z jaskini powiało chłodem... Przegrałem bitwę, lecz nie przegrałem wojny - stwierdziłem, nie tracąc, zgodnie z zaleceniami Sun Tzu, wiary w zwycięstwo i otwierając kolejne podsumowanie: "Top 400 World Universities". Nie pomyliłem się: pomijając mało istotną kwestię kolejności rekordów, odnalazłem na końcu listy Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski i poczułem szczerą ulgę oraz równie szczerą pogardę dla metodyki Thomson Reuters. Idąc za ciosem, zajrzałem do kolejnego rankingu, tym razem przygotowanego we Francji przy współpracy z magazynem "Fortune": "International Professional Classification of Higher Education Institutions". Intuicja mnie nie zawiodła! Co prawda USA znów były na..., hmh, nieznacznie wyższym niż my miejscu, ale Polska także - dzięki Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Poznaniu, a w sumie jego absolwentowi zarządzającemu obecnie PKN Orlen - znalazła się w tym zestawieniu.

Mimo niewątpliwych sukcesów byłem pewien, że osiągnięcia te nie pomogą mi przekonać Stacey do jakości naszego systemu edukacyjnego, a tym bardziej udowodnić jego wyższość nad systemem amerykańskim. Gdy już około 3:00 nad ranem miałem ostatecznie kliknąć na Skypie "Pass!", zadzwonił mój spolonizowany znajomy z Luton, Mike. Pytał, co to znaczy "załatwić korepetycje". I wtedy mnie olśniło. Gdy w Nowym Jorku dochodziła 23:00, napisałem do mojej amerykańskiej koleżanki: "(...) polski system edukacyjny ma charakter elitarny. Zdecydowana większość (ponad 50%) uczniów jest edukowana w systemie private learning, a nawet vip learning. (...) Znacząca część naszego nadmiernie wykształconego społeczeństwa niemal charytatywnie uzupełnia pracą u podstaw braki edukacyjne całej Europy. (...) Zauważ także, że w języku polskim, w przeciwieństwie do języka angielskiego, istnieją takie słowa jak ściąga, gżegżółka, a nawet pospolite... smacznego!". "OMG" - odpisała niezwłocznie Stacey.

Nic tak nie smakuje, jak intelektualne międzykontynentalne zwycięstwo!

29 grudzień 2011
Polski Komitet Normalizacyjny

Tagi

Metrologia, NMI, GUM, Rauszer, PTB, NIST

Autor: Stanisław Drozd

Komentarze

0
Aby dodawać komentarze musisz .
Brak komentarzy

Kalendarz

marzec 2018
 • Marzec
 • Kwiecień
 • Maj
 • Czerwiec
 • Lipiec
 • Sierpień
 • Wrzesień
 • Październik
 • Listopad
 • Grudzień
 • Styczeń
 • Luty
0
Patronat Zaproszenie
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Rysunki

Odpowiedzialność społeczna
Definicje jakości
Niż demograficzny
Działania korygująceZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Anonimowi AuditorzyZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
I.S.O.Zarządzanie Jakością 1/2014 (35)
EKGZarządzanie Jakością 2/2012 (28)
ISO 22000Zarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Johnny AuditZarządzanie Jakością 2-3/2015 (40-41)
Metrologia czasuZarządzanie Jakością 1/2013 (31)
Muzeum metrologiiZarządzanie Jakością 2/2014 (36)
Ocena ryzykaZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
NiezgodnościZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Pełnomocnik ds. JakościZarządzanie Jakością 1/2012 (27)
QualitymanZarządzanie Jakością 3-4/2012 (29-30)
RekrutacjaZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Sprężyny z ISOZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
System zintegrowanyZarządzanie Jakością 2/2013 (32)
Wyspa jakościZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Black BeltZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Inherentne właściwościZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Bezpieczeństwo informacjiZarządzanie Jakością 1/2016 (43)

Reklamy

BPIC
Brytyjsko-Polski Instytut Certyfikacji - akredytowana jednostka certyfikacyjna, przedstawiciel francuskiej firmy AFNOR i organizacja godna zaufania.
S-Net (internet)
S-NET to dostawca nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla klientów biznesowych, doceniających kompleksowe usługi najwyższej jakości.
Documaster Event Cloud II
Documaster Event Cloud to mobilna konferencja oraz innowacyjne podejście do relacji z klientami. Drukuj, skanuj, przesyłaj mobilnie!
Bitdefender 1
Wybierz program Bitdefender 2018 i zyskaj najlepszą ochronę przed wszystkimi cyber-zagrożeniami. Jest z nami pond 500 milionów użytkowników.
Roleski
Rodzinna firma ze 100% polskim kapitałem, jej strategia jest nierozerwalnie związana z dbałością o jakość i bezpieczeństwo produktów.
Polski Komitet Normalizacyjny
Wybrane korzyści płynących ze stosowania norm: normy gwarantują bezpieczeństwo, normy oferują praktyczną wiedzę, normy ułatwiają dostęp do rynku.
S-Net (kompleksowość)
S-NET to dostawca nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla klientów biznesowych, doceniających kompleksowe usługi najwyższej jakości.
Oponeo
Oferujemy bogaty wybór opon letnich, zimowych oraz całorocznych. U nas znajdziesz opony na każdy sezon do niemal każdego typu pojazdu.
Berendsen Textile Service Sp. z o.o.
Berendsen Textile Service jest europejskim liderem z ponad 150-letnią tradycją. W Polsce działamy od 1996 r. Zaufało nam ponad 12 000 klientów.
Ten serwis używa plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na używanie plików cookies i akceptację  Polityki prywatności.
2018 © Polski Instytut Jakości. All Rights Reserved