Ładowanie
strony...
Polski Komitet Normalizacyjny
Bitdefender 2
Centrum Metrologii im. Zdzisława Rauszera
Centrum Certyfikacji Jakości
Berendsen Textile Service Sp. z o.o.
Documaster Event Cloud
Oponeo.pl
Kaspersky Endpoint Security Cloud
ilość produktów: suma zamówienia: koszty dostawy:

Dagen M

Stanisław Drozd 0 komentarzy QR - Quality Relations

3 września 1967 roku o godzinie 5:00 nad ranem Szwecja zmieniła (wbrew woli ponad 80% szwedzkich obywateli) organizację ruchu drogowego z lewostronnego na prawostronny. W dniu, który nazwano "Dagen H" ("Dzień H" od słowa Högertrafik, czyli ruch prawostronny), odnotowano w tym kraju ponad dwa razy mniej wypadków drogowych niż zazwyczaj, nie było też żadnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Nas także w najbliższych miesiącach, a być może latach czeka "Dagen H" - co prawda w obszarze metrologii i w związku z powołaniem Polskiego Centrum Metrologii (zwanego też Polskim Instytutem Metrologii), ale będzie to równie wielkie wyzwanie jak to, przed którym stanęli Szwedzi ponad 45 lat temu. W sumie to nasz "Dagen M" i obyśmy kiedyś mogli powiedzieć, że odbył się, tak jak "Dagen H", bez ofiar i poważnych kolizji.

Per analogiam: obecnie nasz ruch metrologiczny odbywa się lewą stroną i oczywiście nieliczni jego zwolennicy argumentują wyższość tego systemu nad metrologicznym ruchem prawostronnym. To prawda, że z historycznego punktu widzenia ruch lewostronny ma urokliwą przewagę, ale jego archaiczna logika wiązała się przede wszystkim z bezpieczeństwem podróżujących konno lub powozami (w przypadku lewej strony łatwiej było sięgnąć po broń i precyzyjnie wycelować) i była domeną wszystkich społeczeństw feudalnych. Z drugiej strony, propagatorami ruchu prawostronnego, niekiedy z odmiennych pobudek, byli Napoleon, Hitler i Mussolini, ale ruch lewostronny w takich krajach jak Indie, Pakistan, RPA, Australia to z kolei owoc niechlubnego kolonializmu. Niemal patowa sytuacja, abstrahując od faktu, że prawą stroną jeździ ponad 2/3 całej populacji na naszej planecie i nawet w transporcie wodnym ruch jest obligatoryjnie prawostronny.

Podobnie jest w przypadku metrologii! Z naszym NMI w obecnej postaci jesteśmy w grupie takich lewostronnych metrologicznie potęg jak Papua-Nowa Gwinea, Sri Lanka, Lesotho, Botswana, Kenia, Tanzania, Uganda, Zambia, Zimbabwe, Makau, Mauritius, Jamajka, Dominikana i Surinam. Może Europa nas nie podziwia, ale Afryka... w sumie też nie. Uprzedzając argumentację lewostronnych populistów - mam pełną świadomość, że metrologia prawostronna w takim wydaniu, jaką od ponad 125 lat tworzy PTB lub od 112 lat propaguje NIST (wspierająca przemysł, gospodarkę i przedsiębiorczość), ma także swoje ciemne strony! Nie byłoby przecież militarnych zwycięstw Niemców podczas I, jak i II wojny światowej nie tylko bez ogromnych nakładów na metrologię, ale i bez zrozumienia na szczytach władzy znaczenia metrologii w przededniu drugiej rewolucji przemysłowej. Cały przemysł obronny USA, w tym przemysł kosmiczny, to efekt niecnych knowań imperialistycznych metrologów marzących o gospodarczej potędze kraju, którego historia ma zaledwie 237 lat. Okropne rzeczy! Dopiero teraz zaczynam pojmować, co miał na myśli Gaetano De Sanctis, pisząc: "La metrologia non é scienza, é unincubo" (Metrologia to nie nauka, to senny koszmar). Te same słowa mógłby zapewne w 1919 r. napisać ojciec polskiej metrologii Zdzisław Rauszer, gdy dekret naczelnika państwa przekreślił jego marzenia o powstaniu polskiego PTB. Dziesięć lat później w swojej autobiograficznej publikacji zawarł m.in. takie przemyślenia dotyczące aktu prawnego, który jest podstawą funkcjonowania GUM, w praktycznie nie zmienionej postaci, do dnia dzisiejszego: "Polska ustawa o miarach wydana została jako dekret Naczelnika Państwa dnia 8 lutego 1919 r. Przedstawia ona skrót, przeważnie niezbyt szczęśliwy, projektu ustawy o miarach, który opracowałem i wydałem w druku w r. 1918 wraz ze szczegółowemi komentarzami".

Tak! Rauszer bez wątpienia wybrałby dzisiaj prawą stronę metrologii. Nie tylko dlatego, że z jego wizji Królewskiego Instytutu Metrologicznego nie powstało dotychczas nic, co królewskie ani też przypominające instytut naukowy, ale przede wszystkim dlatego, że już w 1918 r. inż. Rauszer rozumiał, iż żaden urząd nie zbuduje potęgi gospodarczej Rzeczypospolitej. Miejmy nadzieję, że dzisiejszym decydentom nie zabraknie determinacji w reformowaniu krajowego systemu metrologicznego i oręża w licznych bataliach z urzędniczymi koteriami, lecz jeżeli po prawie 100 latach, w przeddzień naszego "Dagen M" nie wyciągniemy z tej historycznej lekcji wniosków, to lepiej zostańmy tam, gdzie jesteśmy - bądźmy jak Samoa, która w 2009 r. przeszła na ruch lewostronny, aby być motoryzacyjnym rynkiem zbytu dla państw zamożniejszych. Bliżej nam będzie wtedy do Japonii, którą kiedyś (to było jeszcze przed drugą Irlandią) chcieliśmy się stać - Japończycy też przecież jeżdżą po drogach lewą stroną!

1 kwiecień 2013
Polski Komitet Normalizacyjny

Tagi

Metrologia, NMI, GUM, Rauszer, PTB, NIST

Autor: Stanisław Drozd

Komentarze

0
Aby dodawać komentarze musisz .
Brak komentarzy

Kalendarz

marzec 2018
 • Marzec
 • Kwiecień
 • Maj
 • Czerwiec
 • Lipiec
 • Sierpień
 • Wrzesień
 • Październik
 • Listopad
 • Grudzień
 • Styczeń
 • Luty
0
Patronat Zaproszenie
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Rysunki

Odpowiedzialność społeczna
Definicje jakości
Niż demograficzny
Działania korygująceZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Anonimowi AuditorzyZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
I.S.O.Zarządzanie Jakością 1/2014 (35)
EKGZarządzanie Jakością 2/2012 (28)
ISO 22000Zarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Johnny AuditZarządzanie Jakością 2-3/2015 (40-41)
Metrologia czasuZarządzanie Jakością 1/2013 (31)
Muzeum metrologiiZarządzanie Jakością 2/2014 (36)
Ocena ryzykaZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
NiezgodnościZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Pełnomocnik ds. JakościZarządzanie Jakością 1/2012 (27)
QualitymanZarządzanie Jakością 3-4/2012 (29-30)
RekrutacjaZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Sprężyny z ISOZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
System zintegrowanyZarządzanie Jakością 2/2013 (32)
Wyspa jakościZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Black BeltZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Inherentne właściwościZarządzanie Jakością 1/2016 (43)
Bezpieczeństwo informacjiZarządzanie Jakością 1/2016 (43)

Reklamy

Oponeo
Oferujemy bogaty wybór opon letnich, zimowych oraz całorocznych. U nas znajdziesz opony na każdy sezon do niemal każdego typu pojazdu.
Berendsen Textile Service Sp. z o.o.
Berendsen Textile Service jest europejskim liderem z ponad 150-letnią tradycją. W Polsce działamy od 1996 r. Zaufało nam ponad 12 000 klientów.
Bitdefender 1
Wybierz program Bitdefender 2018 i zyskaj najlepszą ochronę przed wszystkimi cyber-zagrożeniami. Jest z nami pond 500 milionów użytkowników.
Documaster Event Cloud II
Documaster Event Cloud to mobilna konferencja oraz innowacyjne podejście do relacji z klientami. Drukuj, skanuj, przesyłaj mobilnie!
BPIC
Brytyjsko-Polski Instytut Certyfikacji - akredytowana jednostka certyfikacyjna, przedstawiciel francuskiej firmy AFNOR i organizacja godna zaufania.
S-Net (kompleksowość)
S-NET to dostawca nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla klientów biznesowych, doceniających kompleksowe usługi najwyższej jakości.
Roleski
Rodzinna firma ze 100% polskim kapitałem, jej strategia jest nierozerwalnie związana z dbałością o jakość i bezpieczeństwo produktów.
Polski Komitet Normalizacyjny
Wybrane korzyści płynących ze stosowania norm: normy gwarantują bezpieczeństwo, normy oferują praktyczną wiedzę, normy ułatwiają dostęp do rynku.
S-Net (internet)
S-NET to dostawca nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla klientów biznesowych, doceniających kompleksowe usługi najwyższej jakości.
Ten serwis używa plików cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na używanie plików cookies i akceptację  Polityki prywatności.
2018 © Polski Instytut Jakości. All Rights Reserved